Dermatologia i alergologia
- Zaniepokoiło cię ciągłe potrząsanie głową przez Twojego psa, ocieranie się o meble czy częste drapanie uszu?
- Widzisz, że Twój pupil nieustannie drapie się w różnych miejscach?
- Zauważasz, że Twój pies ma często problemy z wypróżnianiem się, a biegunki pojawiają się naprzemiennie z zaparciami?
- Martwią cię zmiany, które pojawiły się na skórze Twojego pupila, a jego sierść straciła blask, stała się matowa i szorstka?
- Zaniepokoiły cię wyłysienia, które są zlokalizowane w różnych okolicach ciała Twojego pupila? A może Twój pies lub kot po prostu nieprzerwanie linieje?
Takie problemy, a także wiele innych, które mogą świadczyć o rozwijającej się albo toczącej się chorobie skóry, powinny skłonić cię do szybkiej wizyty u lekarza weterynarii.
Te problemy mogą świadczyć o alergii lub nietolerancji pokarmowej albo reakcji uczuleniowej na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Tak, Twój pies może by po prostu alergikiem!
W naszej przychodni, podczas konsultacji dermatologicznej, uzyskasz właśnie taką pomoc! W trakcie wizyty lekarz weterynarii zbada psa i przeprowadzi dokładny wywiad, a także zaproponuje różne badania dodatkowe.
Jednym z takich badań są testy alergiczne przeznaczone dla psów i kotów, wśród których wymienia się dwa rodzaje: badanie krwi (oznaczanie miana przeciwciał) oraz śródskórne testy alergiczne (w tym przypadku alergeny podaje się bezpośrednio pod skórę). Te badania znajdziesz w ofercie naszej przychodni.
Testy alergologiczne mogą pomóc w rozpoznaniu reakcji alergicznych np. nadwrażliwość na ślinę pcheł, czy alergeny środowiskowe. Wyniki uzyskane w tych testach można następnie wykorzystać jako podstawę do opracowania i wdrożenia tzw. immunoterapii swoistej, czyli odczulania, jak to potocznie się nazywa.
Co więcej, testy diagnostyczne wskażą nam czynniki, na które Twój pupil reaguje alergiczne i wówczas, bazując na uzyskanych wynikach, można włączyć odpowiednie postępowanie dietetyczne polegające na wyeliminowaniu konkretnych alergenów. W naszej przychodni prowadzimy sprzedaż specjalistycznych diet weterynaryjnych, które mogą zdecydowanie ułatwić życie właścicielom czworonożnych alergików, a zwierzętom pomóc w zwalczaniu objawów alergii.
Testy śródskórne również pozwalają określić, na jakie czynniki (alergeny) pies jest uczulony oraz przygotować protokół immunoterapii swoistej. Proces odczulania jest świetną alternatywą dla leczenia glikokortykosteroidami, których stosowanie wiąże się z wieloma poważnymi objawami ubocznymi i procesami chorobowymi, które mogą rozwinąć się w trakcie leczenia preparatami sterydowymi.
Szczególnie w okresie zimowym zapraszamy naszych alergicznych pacjentów na testy śródskórne, ponieważ wykonywanie ich po zakończeniu okresu pylenia pozwala nam uzyskać najbardziej wiarygodne wyniki.
Zapraszamy na konsultacje dermatologiczne do naszej przychodni!